Розробка технологій препаратів ß-глюкану дріжджів Saccharomyces cerevisiae

ОНАХТ
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 03.00.20 - біотехнологія, Дисертацію присвячено розробці технологій отримання препаратів ß-глюкану дріжджів Saccharomyces cerevisiae. Структурний ß-глюкан виділено шляхом дезінтеграції клітинних оболонок дріжджів під дію гідрогенпероксиду, наступної ступінчастої обробки біомаси розчинами лугів для видалення манану і білка та розчином оптової кислоти для видалення глікогену. Розроблено метод перетворення структурного глюкану у водорозчинну форму за допомогою контрольованої деструкції ферментним Rovabio Excel АР. В умовах експерименту на тваринах встановлено імуномодулюючу дію розроблених препаратів глюкану дріжджів. Показано, що водорозчинна форма проявляє більш виражений імуномодулюючий ефект. Оптимізовано параметри процесу дезінтеграції клітинних оболонок дріжджів гідроген пероксидом за допомогою методів математичного моделювання. Розроблено та економічно обгрунтовано технології отримання структурного, водорозчинного і біомодифікованого (сукупність водорозчинного глюкану та непрогідролізованого залишку після ферментолізу) глюканів дріжджів. Реальність розроблених технологій підтверджено результатами промислової апробації на підприємстві ТОВ ПВО «Аріадна». Розроблено нормативну документація на виробництво препаратів глюкану дріжджів.
Диссертация на соискание ученой степени кандидата технических наук по специальности 03.00.20 - биотехнология. Диссертация посвящена разработке технологий получения препаратов ß-глюкана дрожжей Saccharomyces cerevisiae (структурного, водорастворимого и биомодифицироваиного). Значительное внимание в работе уделяется разработке упрощенного метода выделения структурного ß-глюкана клеточных стенок дрожжей и изучению состава структуры и функционально-физиологических свойств полученного продукта. а также разработке способа преобразования данного полисахарида в наиболее физиологически активную водорастворимую форму. Структурный ß-глюкан выделен путем дезинтеграции клеточных оболочек дрожжей под действием пероксида водорода (концентрацией не менее 3 %), с последующей ступенчатой обработкой биомассы растворами щелочей для удаления маннана и белка (3 % NaOH при комнатной температуре в течение 30 минут и 6 % NaOH при температуре 50...60 ° С в течение 60 минут) и раствором 0,5 н уксусной кислоты при температуре 75 °С для удаления гликогена. Установлено, что варьированием условий обработки дрожжей раствором Н202 (концентрация, продолжительность) можно получить конечный продукт заданной степени чистоты. Установлено, что в структуре глюкана присутствуют участки с различной степенью упорядоченности. Обработка дрожжей Н202 сопровождается деструкцией аморфных образований и увеличением степени кристалличности глюкана.
The thesis for obtaining the scientific degree of the candidate of technical sciences on speciality' 03.00.20 - biotechnology. The thesis was devoted to the technologies development of obtaining ß-glucan preparations from yeast Saccharomyces serevisiae. Significant attention was paid to the development of a simple method of the ß-glucan isolation from the yeast cell wall. It was investigated the composition, structure, functional and physiological properties of the obtained preparations. It was developed the method for converting this polysaccharide into the most physiologically active soluble form. The structural (ß-glucan was isolated by the disintegration of yeast cell walls with hydrogen peroxide solution, following treatment of biomass with alkaline agent to remove the mannan and protein and aceiic acid solution to extract the glycogen. The transformation method of the structural glucan into the soluble form using the controlled degradation by the enzyme preparation Rovabio Excel AP was developed. It was determined the immunomodulatory properties of yeast glucan preparations in the experiment on animals. It was found that the soluble form showed more pronounced immunomodulatory effect. The optimal modes of Saccharomyces cerevisiae cell walls disintegration by hydrogen peroxide solution were developed. The technologies of obtaining the yeast glucan (structural, solube and biomodili-cation) preparations were developed and substantiated. The reality of developed technologies was confirmed by the results of the industrial testing at the biotechnological company "Ariadne". The normative documentation for manufacturing yeast glucan preparations w as developed.
Шапкіна, К. І. Розробка технологій препаратів бета-глюкану дріжджів Saccharomyces cerevisiae [Текст]: автореф. дис. ... канд. техн. наук : спец. 03.00.20 "Біотехнологія" / Кристина Ігорівна Шапкіна ; наук. кер. Н. К.Черно ; Одес. нац. акад. харч. технологій. - Одеса : ОНАХТ, 2014. - 20 с.
дріжджі Saccharomyces cerevisiae, полісахариди дріжджів, ферментативний гідроліз, дрожжи Saccharomyces cerevisiae, полисахариды дрожжей, ферментативный гидролиз, yeast Saccharomyces serevisiae, yeast polysaccharides., enzymatic hydrolysis